Kategoria: Pomiary

  • Gdzie się podziały czujniki jakości powietrza

    Gdzie się podziały czujniki jakości powietrza

    Brakuje danych z 10 czujników jakości powietrza zamontowanych w swarzędzkich szkołach, które realizowane były w ramach projektu Stowarzyszenia Metropolii Poznań. Obecnie w aplikacji Kanarek są niewidoczne i dostęp do danych jest utrudniony. Wspomniany projekt Stowarzyszenia wygasł i czujniki dostarczone przez firmę Syngeos zostały własnością Stowarzyszenia Metropolia Poznań, natomiast obsługę czujników przejęła firma Inea. Niestety w związku z trwającymi pracami nadal nie są dostępne wszystkie dane w aplikacji Hello City od Inea (iOS). Wspomniana aplikacja dla systemu operacyjnego Android wspiera tylko starsze jego wersje, dlatego większość użytkowników systemu Android nie ma dostępu do danych. W związku z tym wystosowałem pismo do Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań z wnioskiem o udostępnianie danych, tak aby aktualne dane jakości powietrza wspomnianych 10 czujników były widoczne w aplikacji Kanarek. Liczę na dobre decyzje, aby wkrótce wszystkie* czujniki na terenie gminy Swarzędz były dostępne dla każdego.

    * jeden z czujników od firmy Airly zamontowany w Paczkowie nie przekazuje danych do aplikacji Kanarek

  • Ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 – 2.12

    Ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 – 2.12

    Prognoza na dzień 02.12.2023 r. dla stężeń średniodobowych pyłu PM10, przygotowana na
    podstawie wyników pomiarów.

    Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 Prognozowane na dzień 02.12.2023 r. przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10 obejmuje: powiat poznański.

    Uwaga! SMOG
    Skrót W dniu 02 grudnia na części województwa wielkopolskiego istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (150 µg/m3 ).

    Prognozowane na dzień 02.12.2023 r. przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10 obejmuje: powiat poznański. Zrezygnuj ze spacerów. Jeśli może

    źródło: powietrze.gios.gov.pl

  • Nowy czujnik w gminie Swarzędz – Sarbinowo

    Nowy czujnik w gminie Swarzędz – Sarbinowo

    Na terenie gminy Swarzędz, a dokładniej w Sarbinowie UMiG Swarzędz zamontował kolejny czujnik jakości powietrza. Pomiary ze wspomnianego czujnika dostępne są cały czas on-line na stronie producenta: https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10?device=8107 a także w aplikacji Kanarek, która dostępna jest na platformie Android i iOS. Wspomniany czujnik jest 15 urządzeniem, które gmina zakupiła. Dla przypomnienia w gminie funkcjonują także inne, społeczne czujnik, łącznie z nowopowstałym pracuje dziś 25 różnego rodzaju czujników. Lokalizacja czujnika w Sarbinowie nie jest przypadkowa, ponieważ jako jedna z niewielu miejscowości była poza zasięgiem innych czujników. Nadal niektóre miejscowości jak Puszczykowo-Zaborze, Garby czy Janikowo nadal nie są monitorowane, mam ogromną nadzieje, że to się również zmieni. Niestety wraz z rozwojem sieci czujników powietrza nadal otrzymuję sygnały, że jest to niepotrzebne i nikt z tego nie korzysta… ci sami ludzie wcześniej zanim powstał pierwszy czujnik w gminie negowali w ogóle fakt złej jakości powietrza. Faktycznie czujnik poza badaniem powietrza 24h na dobę, 7 dni w tygodni nic więcej nie robi, to my mieszkańcy mamy możliwość sprawdzenia aktualnej jakości powietrza i np. możemy podjąć właściwą decyzję o aktywności na zewnątrz. Czujniki jakości powietrza to także ogromny argument dla naszych sąsiadów, którzy nadal użytkują zwykłe kopciuchy i trudno z nimi rozmawiać o ekologii. Przy okazji należy przypomnieć, że pozostało niewiele czasu bo około 650 dni na wymianę starego pieca: kopciucha czy zwykłego pieca bezklasowego. Po 1 stycznia 2024 roku użytkowanie takich pieców, które generują ogromne ilości pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 będzie NIELEGALNE.

  • Nowy czujnik jakości powietrza zmierzy także formaldehydy!

    Nowy czujnik jakości powietrza zmierzy także formaldehydy!

    Czujnik jakości powietrza, który niedawno został zamontowany w Swarzędzu na tzw. “Zatorzu” przy ulicy Traugutta poza ciągłym pomiarem pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 mierzy także zawartość formaldehydów w powietrzu. Związki te uznawane są jako rakotwórcze, w niektórych krajach zakazane (np. Kanada), często znajdują się w naszych gospodarstwach domowych pod postacią wszelkiego rodzaju użytych klejów np. w płytach meblowych, pilśniowych, wiórowych czy MDF.

    Pomiar formaldehydów w powietrzu jest ważny ponieważ może określić czy w pobliżu są spalane niedozwolone materiały jak np. płyty wiórowe, sklejki czy drewno lakierowane. Jak dotąd tylko Straż Miejska w Swarzędzu posiadała stację badawczą z dronem, która mierzyła ilość formaldehydów w powietrzu. Z informacji otrzymanych od Komendanta Straży Miejskiej Piotra Kubczaka do tej pory wykonano około 30 kontroli wskazanych adresów, gdzie stwierdzono kilka nieprawidłowości. Niestety znane są także przypadki właścicieli domostw, którzy przerabiają nowoczesne piece, tak aby można było w nich spalać odpady poprodukcyjne czy stare meble. Jednak jak wspomina Komendant SM Na lokalnym “rynku” coraz trudniej o odpady opałowe, stolarze czują na plecach oddech WIOŚ, kontrole zainicjowane przez nas powodują, że mogą być w każdej chwili skontrolowani ponownie, wówczas kary będą wyższe.”

    Czy jakość powietrza gminie Swarzędz się poprawia? Niewątpliwie lekka zima spowodowała, że powietrze nie było tak zanieczyszczone jak w latach ubiegłych, co nie oznacza, że w mroźniejsze dni czujniki nie rejestrowały nawet kilkukrotne przekroczonych norm pyłów zawieszonych. Widać natomiast coraz większą świadomość mieszkańców związaną z jakością powietrza. Na pytanie o ilość kontroli w ubiegłym sezonie Komendant SM odpowiedział: “W zeszłym roku o ponad 30 % spadła ilość zgłaszanych interwencji dotyczących podejrzenia spalania odpadów, spadła ilość kontroli własnych, spadła ilość ujawnionych przypadków spalania.” 

    Niestety jak zauważają mieszkańcy gminy, niektórzy sąsiedzi, a także mali producenci/stolarze zaczynają swój proceder spalania odpadów/śmieci po godzinie 22.00, gdzie Straż Miejska i Eko Patrol już nie dokonują interwencji. Z informacji przekazywanych przez mieszkańców wiemy, że nadal dzieje się to Swarzędzu, Bogucinie czy Paczkowie.

    Ogromne podziękowania dla mieszkańca/przedsiębiorcy, który zasponsorował wspomniany wcześniej czujnik jakości powietrza. Wszystkie pomiary dostępne są na stronie internetowej: www.smogstop.infoswarzedz.pl/pomiary

    Jacek Bura – Swarzędzka Inicjatywa AntySMOGowa

  • Zmiany w systemie pomiaru jakości powietrza w Swarzędzu

    Zmiany w systemie pomiaru jakości powietrza w Swarzędzu

    Pod koniec 2017 roku w Gminie Swarzędz włodarze zamontowali 5 czujników jakości powietrza. Była to ważna decyzja władz, pomimo że w czasie głosowania w Budżecie Obywatelskim projekt 23 czujników nie zdołał osiągnąć wymaganej liczby głosów. Zamiast realizacji projektu w 2018 już pod koniec 2017 roku Swarzędzanie mogli sprawdzać jakość powietrza na naszej stronie jak i w aplikacjach na urządzenia mobilne. Dokładnie rok temu 11-12 stycznia 2019 roku zostały uruchomione kolejne czujniki w ramach projektu Metropolii Poznańskiej, której Gmina Swarzędz jest częścią. Obecnie w ramach tego projektu w gminie działa 10 czujników jakości powietrza.

    Z początkiem roku włodarze podjęli decyzję o zmianach tj. likwidacji 5 czujników (firmy Airly) i częściowe zastąpienie ich czujnikami od firmy Syngeos. Decyzję taką rozumiemy i popieramy (po co inwestować w 2 różne sieci czujników). Przy okazji udało się utrzymać czujnik w Gruszczynie i Rabowicach (gdzie pracował tylko czujnik od Airly). Natomiast w Kobylnicy pracuje czujnik w ramach projektu Metropolii Poznańskiej, a czujniki w Swarzędzu tj. na Rynku i przy ul. Dworcowej pokrywały się z zasięgiem z pozostałymi czujnikami, dlatego też postanowiono o ich likwidacji. Dla przypomnienia, czujniki jakości powietrza obejmują swoim zasięgiem pewien obszar (średnica około 300-500 metrów) i nie ma sensu tak mocno zagęszczać sieci. W związku z tym postanowiono zamontować czujnik w Bogucinie, o co również walczyliśmy 🙂

    W chwili obecnej najlepiej monitorować jakość powietrza na naszej stronie w zakładce pomiary lub w aplikacji mobilnej Kanarek i Airly.

    Obecnie w gminie Swarzędz pracuje 13 czujników firmy Syngeos, 4 czujniki Airly, i 6 społecznych czujników (SmogTok, Luftdatem, CzystySwarzędz).


    Informacja ze strony Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz

    Od stycznia 2020 roku zmieniamy w Swarzędzu system pomiaru jakości powietrza. Rezygnujemy z dzierżawy pięciu sensorów AIRLY do pomiaru jakości powietrza, które były zamontowane w następujących miejscach: ratusz, Swarzędzkie Centrum Ratunkowe, świetlice wiejskie w Rabowicach i Gruszczynie oraz budynek OSP w Kobylnicy. Koszty, które ponosiliśmy w związku z dzierżawą wolimy przeznaczyć na zakup trzech nowych czujników, uzupełniając sieć czujników systemu Syngeos.

    W zeszłym roku w ramach działań Stowarzyszenia Metropolia Poznań w dziesięciu szkołach na terenie Gminy Swarzędz zostały zamontowane czujniki do pomiaru jakości powietrza. W związku z tym faktem przeprowadzono analizę terenu objętego zasięgiem czujników i podjęto decyzję o rezygnacji z wyżej wymienionych sensorów i zakupie przez gminę trzech czujników, które będą obsługiwane przez ten sam system, co czujniki zamontowane w szkołach. Ma to na celu ujednolicenie mieszkańcom dostępu do danych pomiarowych. Zakupione czujniki zostaną zamontowane w świetlicach wiejskich w Bogucinie, Gruszczynie i Rabowicach. Taki rozkład trzynastu czujników pozwoli jeszcze lepiej zobrazować informacje o jakości powietrza na terenie naszej gminy. Dane z czujników znajdą Państwo na stronie: www.syngeos.pl w zakładce mapa.

    Wydział Ochrony Środowiska

  • Cała Polska w SMOGu :(

    Cała Polska w SMOGu 🙁

    Dziś cała Polska spowita gęstą mgłą i smogiem. Niestety w Gmina Swarzędz nie najlepiej.

  • W Swarzędzu zielono

    W Swarzędzu zielono

    W Swarzędzu zielono 🙂 Brak niskiej emisji 🙂 a tymczasem w Miasto Poznań nie tak najlepiej. To chyba jest jeden z powodów dlaczego duże miasta się wyludniają!

  • Nie daj się zwieźć słonecznej pogodzie

    Nie daj się zwieźć słonecznej pogodzie

    Dziś 1 dzień Wiosny (astronomiczny). Niech Was nie zmyli bezchmurne niebo… bo niżej czycha SMOG. Dziś nie jest najlepszy dzień na aktywność na zewnątrz!!! Normy w Swarzędz przekroczone (między 500-700% – 20.03.2018 godz. 8:00). Apelujemy do Dyrektorów szkół, przedszkoli i żłobków, aby zastanowili się nad pozostaniem w salach. Na zdjęciu widać pas SMOGu unoszący się nad Swarzędzem

  • Grzywna dla mieszkańca Bogucina

    Grzywna dla mieszkańca Bogucina

    Niestety Bogucin na mapie gminy nie pozostaje wolny o SMOGu i palenia śmieciami/odpadkami. Informacja pierwszym w naszej gminie wyroku dla mieszkańca Bogucina poniżej

    Grzywną w wysokości 1000 zł + kosztami sądowymi w wysokości 170 zł poznański Sąd Rejonowy ukarał mieszkańca Bogucina za spalanie śmieci w piecu. Jest to pierwszy tego typu wyrok z wniosku swarzędzkiej Straży Miejskiej, drugi jest już w sądzie i czeka na rozpatrzenie. W sprawie kolejnych czterech prowadzimy czynności wyjaśniające. Może nie jest to ogromna suma ale należy wziąć pod uwagę, że jeśli sytuacja się powtórzy, takiemu recydywiście sąd może wymierzyć grzywnę nawet 5 000 zł.

    Straż Miejska w Swarzędzu
  • Powietrze nie najlepsze

    Powietrze nie najlepsze

    Zadbaj o swoje #zdrowie i sprawdzaj stan jakości powietrza w Gminie Swarzędz. Od początku roku w naszej gminie działa 7 czujników. Każdy mieszkaniec może sprawdzić stan powietrza na portalu: https://map.airly.eu/pl/ a także może pobrać aplikację mobilną dla systemu Android: https://goo.gl/oHie6L lub dla systemu iOS: https://goo.gl/uoBqom