Kategoria: Wydarzenia

  • Swarzędz nadal z kopciuchami

    Swarzędz nadal z kopciuchami

    We wtorek 22 października w odbyło się posiedzenie Komisja Gospodarki, na którym ważnym punktem była informacja o Ustawie antysmogowej, ilości pieców pozaklasowych, programie wymiany, a także o pozostałych piecach do wymiany w jednostkach zarządzanych przez gminę. Dodatkowo na mój wniosek przedstawiono szacunkową informację o ilości prywatnych kopciuchów i aktualnie przeprowadzanych kontrolach przez Straż Miejską w Swarzędzu.

    Zgodnie z przekazaną informację przez Panią Kierownik Katarzynę Lewandowską posiłkując się bazą danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – system ZONE na dzień 31.12.2023r.:

    • liczba kopciuchów: 1562
    • liczba pieców klasy III: 288
    • liczba pieców klasy IV: 283
    • liczba pieców klasy V + ekoprojekt: 429+54
    • liczba pieców gazowych: 11609
    • liczba kominków i ogrzewaczy miejscowych: 3497
    • liczba pieców elektrycznych: 2309

    Niestety te liczby nie są w żaden sposób weryfikowane, są to informacje z deklaracji jaką mieszkańcy mają obowiązek złożyć. Niestety nadal w gminie według Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w gminie nie złożyło swojej deklaracji około 18% właścicieli domostw – ranking. Natomiast od początku 2024 roku kominiarze przy okazji przeglądów są zobowiązani do przeprowadzania kontroli i wpisu deklaracji z lokalu według stanu zastanego.

    Według Pana Komendanta Straży Miejskiej w Swarzędzu Piotra Kubczaka liczba kopciuchów w gminie Swarzędz jest dużo większa niż wynika to z systemu ZONE CEEB.

    Zasoby Gminne

    W latach 2022/2024 Swarzędzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zlikwidował 8 pieców kaflowych, 2 kotły węglowe w lokalach mieszkalnych. Na 533 lokale mieszkalne STBS posiada (stan na 22.10.2024):

    • piece kaflowe: 95
    • kotły węglowe: 15
    • ogrzewanie elektryczne: 15
    • piece gazowe etażowe: 145
    • kominki: 5

    Wykorzystanie dofinansowań

    W 2024 roku mieszkańcy złożyli 48 wniosków do Gminnego programu, z czego UMiG Swarzędz podpisał 39 umów na dofinansowanie. W programie Czyste Powietrze mieszkańcy gminy za pośrednictwem Wydziału Ochrony Środowiska w Swarzędzu złożyli 100 wniosków o dofinansowanie i 67 wniosków o płatność (łącznie niemal 2 razy więcej niż w roku ubiegłym)

    Kontrole Straży Miejskiej

    W 2024 roku (stan do 22.10.2024 roku) Straż Miejska wykonała 417 kontroli i 41 rekontroli. Z kontroli wykazano 120 kopciuchów, 32 kominki i ogrzewacze miejscowe, 61 pieców klasy III/IV i 33 klasy V i ekoprojekt, mieszane sytuacje: 25. W związku z rekontrolą stwierdzono wymianę 25 kotłów.

    Straż Miejska podczas wszelkich kontroli w związku z uchwałą antysmogową wystawiła 21 mandatów, a także złożyła 13 wniosków do sądu o ukaranie zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach.

    Sprawdź czym oddychasz, zadbaj o swoje zdrowie!

    Zachęcam do monitorowania jakości powietrza i podejmowaniu świadomych decyzji o aktywności na zewnątrz.

    Zapraszam do powieszenia banneru informacyjnego o akcji. Daj znać gdzie podrzucić: Jacek Bura, tel. 504 512 779. Więcej o akcji w 2019/2020 roku i w 2018 roku.

  • Kolejne spotkanie informacyjne dotyczące programu Czyste Powietrze za nami

    Kolejne spotkanie informacyjne dotyczące programu Czyste Powietrze za nami

    W miniony poniedziałek 29 maja w świetlicy wiejskiej w Kobylnicy odbyło się drugie spotkanie informacyjne dotyczące możliwości dofinansowania do wymiany starego pieca czy termomodernizację z programu „Czyste Powietrze”. Spotkanie prowadziła Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Pani Katarzyna Lewandowska. Na spotkaniu obecny był również Burmistrz Marian Szkudlarek oraz Pierwszy Wiceburmistrz Grzegorz Taterka, co pokazuje jak ważne jest dla włodarzy naszej gminy proces transformacji ekologicznej w tym wymiana starych kopciuchów czy jakość swarzędzkiego powietrza. Na spotkaniu mieszkańcy nie tylko Kobylnicy dowiedzieli się o zasadach i możliwościach wspomnianego programu. Czas wakacji to dla niektórych dobry moment na remonty czy wszelkie modernizację dlatego takie spotkania są potrzebne, bo nadal duża część mieszkańców nie zna możliwości programu pomocowego dzięki któremu mogą zaoszczędzić wiele środków i np. przeznaczyć je na inne elementy modernizacji które mogą przyczynić się do obniżenia późniejszych rachunków. Na spotkaniu obecny był również Jacek Bura że Swarzędzkiej Inicjatywy AntySMOGowej SmogSTOP, który zachęcał do monitorowania jakości powietrza w szczególności w okresie grzewczym, gdzie normy jakościowe są niekiedy nawet kilkukrotnie przekraczane. Swarzędz jest objęty siecią czujników, którą finansuje UMiG Swarzędz, a także zwykli mieszkańcy. Dostęp do aktualnych danych jest darmowy dostępny dla każdego np. przez aplikację mobilną „Kanarek” czy ma stronie internetowej www.smogstop.infoswarzedz.pl

    fot. Jacek Bura

  • Pierwsze spotkanie informacyjne za nami, kolejne w Kobylnicy 29.05 godz. 18.00 Świetlica Wiejska

    Pierwsze spotkanie informacyjne za nami, kolejne w Kobylnicy 29.05 godz. 18.00 Świetlica Wiejska

    22 maja w Jasiniu odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne w sprawie możliwości dofinansowania do wymiany pieców i termomodernizacji. Spotkania organizuje UMiG Swarzędz i Wydział Ochrony Środowiska.

    Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek 29 maja w Świetlicy Wiejskiej w Kobylnicy, start godz. 18.00


    Wyświetl większą mapę
  • Spotkanie informacyjne dot. programu „Czyste Powietrze” – Jasin – Świetlica Wiejska, 22.05, godz. 18.00

    Spotkanie informacyjne dot. programu „Czyste Powietrze” – Jasin – Świetlica Wiejska, 22.05, godz. 18.00

    Wszystkich zainteresowanych wymianą starych pieców oraz termoizolacji zapraszamy na spotkanie informacyjne w poniedziałek 22 maja o godz. 18:00, do Świetlicy Wiejskiej w Jasinie. Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska udzielą wszelkich informacji potrzebnych do skorzystania z dofinansowania w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe.


    Wyświetl większą mapę
  • SmogSTOP podczas Warsztatów przygotowania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Swarzędz

    SmogSTOP podczas Warsztatów przygotowania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Swarzędz

    W dniu 29.03 uczestniczyłem na Warsztatach przygotowania Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Swarzędz. Podczas tego spotkania roboczego zaproponowałem:

    Cel strategiczny: Ochrona zdrowia w związku z zanieczyszczeniami powietrza
    Kierunki zadań:

    • rozwijanie sieci czujników jakości powietrza na terenie całej gminy Swarzędz
    • zwiększone kontrole pieców przez Straż Miejską, oznaczanie/wykluczanie pieców z użytkowania zgodnie z harmonogramem Uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego (piece bezklasowe, kozy itp)
    • współpraca między Wydziałem Ochrony Środowiska <-> Ośrodkiem Pomocy Społecznej <-> Strażą Miejską celem ustalenia potencjalnych użytkowników przestarzałych pieców, czy osób/rodzin wymagających wsparcia przy instalacji nowych pieców
    • zwiększenie puli dotacji gminnych na wymianę pieców
    • większa pomoc przy składaniu wniosków o dotacje Rządowe (Czyste Powietrze), Powiatowe i Gminne
    • kontrole deklaracji „ceeb źródła ciepła i źródeł spalania paliw”
    • kontrole firm w związku z generowanie odpadów drewnopodobnych, które wykorzystywane są niezgodnie tj. jako paliwo
    • utworzenie dedykowanej podstrony dla Wydziału Ochrony Środowiska ze wszelkimi potrzebnymi informacjami dot. działań w związku z ochroną powietrza
    • prelekcje w szkołach nt. ochrony powietrza, zagrożeń pyłami PM10 i PM2,5
    • kampania informacyjna w szczególności przed sezonem grzewczym, a podczas sezonu prognozowanie zanieczyszczeń – wydawanie komunikatów/zaleceń

    Jacek Bura

    fot. Irma Kuznetsova
    fot. Jacek Bura
  • Pokaz palenia metodą „od góry” w Paczkowie

    Pokaz palenia metodą „od góry” w Paczkowie

    18 września przed Szkołą Podstawową w Paczkowie odbył się pokaz palenia w piecach metodą „od góry”. Miejsce i czas nie został wybrany przypadkowo ponieważ w tym czasie trwały zebrania rodziców. SmogSTOP wspólnie ze Strażą Miejską zwrócił szczególną uwagę na problem smogu, który nasila się w okresie grzewczym, a także przedstawił metody, które mogą ograniczyć wytwarzanie dymu.

    Podczas wydarzenia dystrybuowano ulotki z podstawowymi informacjami dotyczącymi smogu i dobrych praktyk jak z nim walczyć.

    W Paczkowie zamontowane są 2 czujniki smogu. Pierwszy z nich znajduje się na skrzyżowaniu ul. Dworskiej i Sokolnickiej, drugi przed wejściem do Szkoły Podstawowej ul. Szkolna 14. Podczas pokazu stanowisko pokazowe zlokalizowane było naprzeciw wejścia około 40 metrów od wspomnianego czujnika. Ze względu na zachodni wiatr można było zauważyć, że czujnik przy szkole wskazywał przekroczone normy. Natomiast czujnik zlokalizowany przy ul. Sokolnickiej wskazywał poprawne dane tj. powietrze było czyste.

    To był już 3 pokaz w tym roku w Gminie Swarzędz. Pierwszy odbył się w styczniu przed Centrum Ratunkowym przy ul. Dworcowej, kolejny odbył się w marcu w podobnej formule tj. podczas zebrania rodziców przed Szkołą Podstawową w Zalasewie.

  • 23 marca – Sobota z Czystym Powietrzem

    23 marca – Sobota z Czystym Powietrzem

    Zapraszamy serdecznie na Dzień Otwarty Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, który odbędzie się w  sobotę, 23 marca br. w godzinach 10.00 – 14.00  w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, przy ul. Szczepanowskiego 15 A w Poznaniu.

    Pracownicy Funduszu będą odpowiadać na pytania dotyczące  warunków udzielenia pomocy finansowej, a także pomogą przy wypełnianiu wniosków.

    Serdecznie zapraszamy!

    źródło: wfośigw

  • Kolejne banery już wiszą

    Kolejne banery już wiszą

    Udało się, czujnik SMOGu zamontowany w Gortatowie, dzięki za pomoc Panie Sołtysie Filip Molik – do zobaczenia na Zebraniu Wiejskim w marcu 🙂 Dane z czujnika można znaleźć tutaj lub na portalu dostawcy tj. firmy Airly Dzięki również Mariusz Nowicki za zamontowanie społecznego czujnika w Swarzędz u zbiegu ulicy Kórnickiej i Dąbrowskiego.

    Wczoraj udało się także rozdać ulotki podczas Zebrania w Puszczykowo-Zaborze, dziękuję Panu Sołtysowi Krzysztofowi Nowakowi za taką możliwość.

    Wczorajszy mogę zaliczyć do udanych bo udało się rozwiesić kolejne banery w Gruszczynie, Kobylnicy, Swarzędzu, Puszczykowie-Zaborze, dzięki za taką możliwość Grzegorz Taterka, Filip Skibiński dziękuję Radnemu Ryszard Dyzma za swój wkład 🙂

    Aktualna mapa czujników, i materiałów SmogSTOP tutaj -> 

  • Rekordowa frekwencja na Zebraniu w Uzarzewie

    Rekordowa frekwencja na Zebraniu w Uzarzewie

    W minioną środę tj 6.02.2019 r. ulotki dystrybuowałem podczas Zebrania Wiejskiego w Uzarzewie. Gratulacje dla mieszkańców dobrego wyboru obecnego Sołtysa Pana Adriana Suchomskiego!

    W czwartek zdemontowałem czujnik smogu z os. Raczyńskiego z Biblioteki Publicznej, a w nadchodzącym tygodniu zamontuję w Gortatowie na budynku Świetlicy Wiejskiej przy ulicy Dożynkowej. Dzięki za wsparcie Grzegorz Taterka i Filip Molik.

  • Czujnik w EKOS’ie już działa!

    Czujnik w EKOS’ie już działa!

    Dziś udało się zamontować czujnik smogu wygrany w 2 edycji konkursu #WiemCzymOddycham organizowanym przez Aviva. Czujnik działa w Szkole Podstawowej i I Liceum Ogólnokształcącym w Swarzedzu Fundacji EKOS przy ulicy Stanisława Kwaśniewskiego w Swarzędzu. Aktualne dane z tego czujnika dostępne na stronie: http://www.smogstop.infoswarzedz.pl/pomiary/

    Natomiast czujnik zlokalizowany na os. Raczyńskiego w Swarzędzu, zostanie przeniesiony do Gortatowo 62-020 Swarzędz – jest zgoda Aviva, Airly a przede wszystkim UMiG Swarzędz i Grzegorza Taterki – bo czujnik ten będzie zainstalowany na własności Urzędu tj. Świetlicy WIejskiej. Obecnie czujnik ten znajduje się niedaleko czujnika zainstalowanego w Szkole Podstawowej nr 5 zamontowanego w ramach projektu Metropolii Poznańskiej, której czujniki dostarcza firma Syngeos

    Dziś 4.01.2019 r. rozdawaliśmy ulotki na Zebraniu Wiejskim w Kruszewni. Dziękujemy za taką możliwość Pani Sołtys Małgorzata Markiewicz.

    30 stycznia odbyło się także spotkanie w Sarbinowie. Dziękujemy Pani Sołtys Hannie Andrzejewskiej za możliwość rozdania materiałów informacyjnych. Gratulacje z okazji ponownego wyboru na funkcję Sołtysa.